Ženský, kojte!

August 8, 2018

 

Tipuju, že se Vám honí hlavou, co tady blbnu s kojením, když sama nekojím, že?! Situace je taková, že se kolem mě rozrůstá skupinka kamarádek/známých. Ale ty jsou vždycky a všude. Za další jsem zaslechla, že někde někdo říkal, že kojit se nemá, protože postačí umělá kojenecká mléka. Jelikož jsem už několikrát teoreticky odkojila, chápej v rámci závěrečné práce, studia, státnic atd., velice ráda bych Vám řekla, proč naopak kojit!

 

Mateřské mléko a jeho význam

 

Mateřské mléko (MM) je jedním slovem super! Proč? Protože má neskutečné složení a každá živina v něm má svůj veliký význam a je těžko nahraditelná, ne-li nenahraditelná. Má vliv ne jen na samotnou výživu člověka, resp. dítěte, ale má význam preventivní. To znamená, že snižuje riziko vzniku různých nemocí a komplikací u dítěte i matky. Jak v současnosti, tak i v budoucnu.

 

Mléko obsahuje několik desítek živin a látek, které se svým složením liší v rámci jednoho konkrétního kojení, ale i v rámci celého období, kdy je dítě kojeno. Tohle prostě žádná umělá formule neumí.

 

První mléko, tzv. kolostrum, obsahuje více bílkovin a imunitních látek, které poskytují novorozenci “ochranu”, než si posílí svou vlastní imunitu. Tvoří se prvních pár hodin, na něj navazuje mléko přechodné a mléko zralé. Směrem ke zralému mléku obsah bílkovin klesá a narůstá obsah tuků a sacharidů. Během jednoho kojení máme na počátku mléko přední, bohaté na vodu a sacharidy ("na žízeň") a později mléko zadní ("na hlad"), bohaté na tuk se sytící funkcí.

 

Mléko se tedy skládá ze základních makroživin - bílkovin, tuků a sacharidů, které se v průběhu času dle potřeb mění. Další významnou složkou jsou i vitaminy a minerální látky, kterých je dostatek. Pouze vitamin K a D je na místě suplementovat. Vitamin K se podává většinou jednorázově ihned po porodu a vitamin D se dodává ve formě kapek - zvlášť u dětí narozených v zimním období. Velmi cenné jsou i tzv. nenutritivní látky, tedy látky, které primárně nemají výživovou hodnotu. Je to řada hormonů, enzymů, imunitních látek a probiotických složek, které nejsou ničím jiným nahraditelné

 

Kojení

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení 6 měsíců, dále kojit s příkrmy 2 roky a déle. S kojením by se mělo začínat již hodinu po porodu.

 

Je ekonomické i ekologické.

 

Nutritivní a preventivní význam MM a kojení samotného jsme si již pověděli. Ještě si povíme, že samotné přisátí a sání má vliv na vývoj dutiny ústní, polykání i budoucí růst zubů. Kojení podporuje pozitivní vztah mezi matkou a dítětem, má tedy vliv i psychologický.

 

WHO vydalo dokument “10 kroků  úspěšnému  kojení”, který zavazuje zapojené porodnice (Baby Friendly Hospital) ke správné péči o matku a dítě - zahájení včasného přikládání k prsu, pomoci matce s kojením, tzv. rooming in, tedy aby bylo dítě u matky.

 

Samotné kojení je někdy pěkná věda, zvlášť u prvorodiček. Proto existují i laktační poradkyně (seznam zde), které vám s přikládáním poradí. Protože někdy se prcek ne a ne přicucnout. Je třeba to zkoušet a zkoušet!

 

U kterých onemocnění má kojení preventivní charakter?

 

Děti

- Vznik infekce v 1. roce života

- Prevence potíží s trávicím traktem, zejména průjmy, ale i Crohnově onemocnění, ulcerózní kolitidě, či rozvoje nekrotizující enterokolitidy (zánětlivé, krvácivé onemocnění, dochází k "odumírání" střeva)

- Respirační onemocnění v 1. roce života

- Zánět středního ucha

- Prevence vzniku obezity v pozdějším věku a dospělosti

- Prevence vzniku diabetu mellitu II. typu v dospělosti

- Prevence autoimunitních onemocnění - ekzém, astma, diabetes I. typu, také leukemie v dětství

 

Matky

- tvorba a upevnění citového pouta matka-dítě

- Vyplavování oxytocinu a lepší zavinutí dělohy po porodu (prevence krvácení a velkých ztrát železa)

- Při dlouhodobém kojení snížení rizika vzniku onkologických onemocnění (prsou, vaječníků)

- Přirozené snižování hmotnosti

- Pozastavení menstruace a dalšího těhotenství (není 100 %)

- Prevence poporodních depresí

- Prevence vzniku diabetu a infarktu myokardu

 

Všeho s mírou

 

Jsou případy, kdy se dítě nechce přisát nebo kdy je máma úplně vyšťavená a díky kojení i “vnitřně” nespokojená. Svět se nezboří, když kojení nepůjde dle doporučení. Netlačit chvíli na pilu vám možná pomůže víc, než opakované neúspěchy, které “vlezou” i do hlavy, you know what I mean.

 

Závěr

V týdnu od 1. do 7. srpna 2018 je světový týden kojení a Laktační liga i WABA (World Alliance for Breastfeeding) mají spoustu informačních infografik a viedí! A celkově je moc dobře, že se o kojení mluví a jeho význam se dostává víc a víc do povědomí veřejnosti a maminek. V České republice máme Český týden kojení od 17. do 23. září 2018, ve kterém se můžete zapojit do různých akcí a programů.

 

Kojení podporující,

 

Kejsí

 

 

Zdroje:

[1] Baby Friendly Initiative ČR. Laktační liga [online]. [vid. 2018-08-07]. Dostupné z: http://www.kojeni.cz/zdravotnikum/bfi/

[2] 6. Zdravotní důsledky nedodržování kodexu. Laktační liga [online]. [vid. 2018-08-07]. Dostupné z: http://www.kojeni.cz/zdravotnikum/kodex/zdravotni-dusledky-2015/

[3] WHO | Global strategy for infant and young child feeding. WHO [online]. [vid. 2018-08-07]. Dostupnéz: http://www.who.int/nutrition/publications/infantfeeding/9241562218/en/

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejnovější příspěvky

August 8, 2018

Please reload

© by Kateřina Čamková, Mgr.