Pitný režim nejsou jen slova - začněte pít!

Na každém rohu na nás číhají články, insta příspěvky a reklamy na to, že máme správně jíst a hýbat se. A to je moc dobře. Zapomíná se u toho ale na jednu podstatnou věc - na pitný režim. Abych to uvedla na pravou míru. Pitný režim většinou ve všech příručkách a doporučeních je. Ale my se tolik soustředíme na to, abychom splnili počet makronutrientů či počet porcí ovoce a zeleniny, že na plnění pitného režimu nezbývá místo. Zapomínám na něj i já. Ne jen na blogu, ale občas i v opravdovým životě. Za posledních pár měsíců jsem se setkala s několika pacienty/klienty, kteří vypili sotva litr tekutin za den. Při té příležitosti jsem začala pozorovat svou konvičku s čajem na pracovním stole a zjistila jsem, že z ní ubývá tak polovička (samozřejmě jsou i tací, kteří mají za příjem tekutin jedničku s hvězdičkou).

Proč s pitným režimem tak plaším aka jaký je jeho význam?

Protože naše tělo tvoří z 60% voda. U dětí je to ještě víc, u seniorů zase o něco méně. Obecně je to ale víc, jak polovina nás a když po našem těle chceme výkony (od správného fungování jater, ledvin, mozku, trávicího traktu, až po hubnutí či budování svalové hmoty), musíme doplňovat nejen palivo (jídlo), ale starat se i to to, kde všechna přeměna látek bude probíhat = pít.

Akutní nedostatek tekutin je dehydratace. Bolí vás hlava, jste unavení, ospalí a klesá vám výkonnost. Především fyzická výkonnost. Už ztráty tekutin odpovídající poklesu o 2 % tělesné hmotnosti znamenají snížení výkonu až o 20 % (sportovci i rekreační sportovci pozor). Ztráty 5 % a více procent tekutin znamenají snížení fyzické i psychické odolnosti a dostáváme se až k oběhovému selhání a rozvoji šokového stavu.

Každodenní opomíjení pitného režimu poškozuje naše (ne)zdraví. K bolestem hlavy se přidává i bolest kloubů, zácpa (!), poruchy funkce ledvin a dalších orgánů.

Kolik je pro mě dostatek tekutin?

Příjem tekutin je individuální záležitost. Tolik, kolik vyloučíme, bychom měli i přijmout. Kromě močení vylučujeme tekutiny i stolicí, pocením, dýcháním a bývá to kolem 2,5 litru za den. V případě intenzivního pohybu, vysoké teploty, průjmů, zvracení, .... se ztráty tekutin samozřejmě mění.

Do přijmu tekutin řadíme tekutiny, které vypijeme, pak vodu vázanou v potravě (zhruba 600-900 ml) a vodu, která se tvoří metabolismem (přeměnou látek v těle). Té je vzhledem k ostatním “zdrojům” maličko, cca 100 ml. Příjem tekutin by měl být 30 ml na kg tělesné hmotnosti. Tj. při hmotnosti 70 kg mám vypít 2,1 litru. Tato pomůcka odpovídá “standardním” podmínkám. Když půjdu na dvě hodiny na kolo nebo budu mít střevní chřipku, příjem se ještě navyšuje. Při fyzické aktivitě to je 100 - 150 ml na 10 až 15 min pohybu.

Velice jednoduchou pomůckou je jeden projekt pro dodržování pitného režimu. Jmenuje se “Keep it light”, tedy volně - udrž to světlé. Myslí se moč, jejíž zbarvení je ideálním měřidlem stavu hydratace. Když pijeme málo, je velmi žlutá až nahnědlá. Když pijeme dost, tak je světle žlutá až úplně světlá.

Co je základem pitného režimu?

V O D A ! Obyčejná, kohoutková, levná voda, přátelé. Také neslazený čaj, pramenitá nebo slabě mineralizovaná balená voda. Ne džus, ne kofola, ne šťáva, ne ochucený Rajec bylinka nebo citrónová Mattonka.

Oslazené tekutiny, jako ředěný džus, slabou šťávu, limonádu, domácí limonádu v kavárně, kolu, kofolu, kupované ledové čaje, slazené minerálky, zařazujme do pitného režimu příležitostně, jako doplněk. Nestavme na nich základ.

Při zvýšeném výdeji např. fyzickou aktivitou nebo vysokými teplotami vzduchu, je vhodné zařadit i středně mineralizované neperlivé vody (např. Magnesia), abychom doplnili vypocené minerální látky. Silně mineralizované vody pak užívat na dané zdravotní obtíže.

Pojďme do toho spolu a dávejme si na to naše pití pozor :) Dnešní doba nám nabízí (krom stresu) i hodně pomůcek a aplikací. Ne jedna aplikace dokáže upozorňovat cinknutím na to, abyste se právě napili!

Na zdraví!

Kejsí

Zdroje:

[1] JELIGOVÁ, MuDr Hana a MuDr František KOŽÍŠEK CSC. Pitný režim: proč, kolik a co vlastně pít? Interní medicína pro praxi. 2010, 12(7–8), 388–389. ISSN 12127299, 18035256.

[2] How Much Water Should You Drink Per Day? Healthline [online]. 18. srpen 2016 [vid. 2018-01-30]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/how-much-water-should-you-drink-per-day

#Pitnýrežim #Pití #Voda #Tekutiny #Příjemtekutin #KateřinaČamková

Nejnovější příspěvky

© by Kateřina Čamková, Mgr.