Práce nutričního terapeuta v nemocnici

První pracovní půlrok je za mnou! Hodnocení, výhody a nevýhody práce v nemocnici si třeba necháme na jindy. Dneska si řekneme, co takový nutriční terapeut pracující v nemocnici vlastně dělá. Věřím, že spoustu z vás ví nebo si dokáže představit, co takový nutriční terapeut vlastně dělá. Jenže se najdou i tací, co žádnou představu nemají. Možná je to tím, že je to obor částečně nový, s tajemným názvem a pro někoho (bohužel) ne tak významný (protože to pacient přece dožene doma). Pojďme si to vyjasnit.

Co je nutné zajistit?

Asi každého napadne, že no.1 je zajistit pacientovi jídlo. Pro nutriční terapeuty je no.1 i nutriční péče, která v podstatě hlídá, zda podávaná a přijímaná strava dostačuje.

Stravovací provoz

Je tedy potřeba vytvořit jídelníčky. Píšu množné číslo, protože jich je na jeden den hned několik - v rámci různých dietních omezeních. Dále je třeba zajistit správnou přípravu stravy (už od surovin a množství) a pohlídat výdej daného pokrmu. Tohle všechno se děje v rámci stravovacího provozu.

Mléčná kuchyně

Ta je typická pro dětské nemocnice. Zde se zajišťuje strava pro kojence a batolata. Jde o přípravu a vydávání výživy pro ty nejmenší děti - ať už různá sušená mléka nebo přesnídávky a slaná jídla.

Kliniky

Na odděleních se nutriční terapeut stará o pacienty, kteří spadají do nutričního rizika. Také pacienty edukuje - vysvětluje principy stravy, kterou je nutné dodržovat v rámci zdravotních omezení. Může pacienty i tzv. reedukovat - znovu jim zopakovat to, co už jednou slyšeli nebo si vyjasnit další témata a nejasnosti.

Dále vyhodnocuje energetický příjem pacienta pomocí záznamu stravy a jeho následným propočtem. Stanovuje také energetickou potřebu pacienta. To na základě výživového stavu, který hodnotí pomocí antropometrických (měření "rozměrů" těla) a biochemických parametrů (laboratorní hodnoty krve, případně moči).

Nutriční terapeut doporučuje lékaři volbu vhodné diety (=stravy). Běžně nemocnice mívají v základu nějakých 15 diet plus několik speciálních. K tomu se diety různě kombinují. Je tedy zřejmé, že pokud to není váš denní chleba, nemáte všechny možnosti úplně v malíčku. Proto je rada od nutričního terapeuta často na místě. Někdy má nutriční prostě jen víc času zjistit, že pacient třeba nemá s sebou zuby, proto toho tolik nesní. Stačí připsat k dietě dvě písmenka a místo masa přijde maso mleté, což je pro pacienta daleko přijatelnější.

Nutriční terapeut také hodnotí aktuální příjem stravy pacienta a na základě toho pak doporučuje doplnění normální stravy umělou výživou. Ať už enterální (co jde střevem) nebo parenterální (co jde přes žíly). Enterální buď jen sippingem (takový hodně vylepšený fruko, který má energie za půlku oběda) nebo i výběrem a propočtem výživy do sond (hadičky ho žaludku nebo tenkého střeva) či výživných stomií (to jsou zase takové přímé "dírky" do trávicího traktu).

V neposlední řadě připravuje a inovuje edukační materiály a vzdělává se dále v oboru.

Co je to nutriční riziko a nutriční screening?

Často bodové ohodnocení pravděpodobnosti vzniku malnutrice (nedostatečné výživy). Určuje se pomocí různých screeningů. Ten prvotní dělá sestra, která pacienta přijímá. Často zahrnuje dotazy na hmotnost, hubnutí za posledního půl roku, procentuální příjem stravy atd. Na základě "získaných" bodů spadnete do nutričního rizika (nebo taky ne). Když v riziku jste, dojde za váma nutriční terapeut a zjišťuje, kde je zakopaný pes a jak se dá z malnutrice vybruslit.

V některých nemocnicích, jsou výše uvedené "pozice" nutričních terapeutů docela striktně oddělené a pracovní náplní je buď stravovací provoz nebo klinika. V jiných nemocnicích se zase pozice mísí a 2/3 tvoří jedna a 1/3 druhá. Takže až potkáte nutričního terapeuta pracujícího v nemocnici, už budete vědět, co to zhruba obnáší. Troufám si říct, že dost podobně jsou na tom i domovy pro seniory, lázně apod. Jen tam bývá větší pohoda pianko, protože jsou tam lidé delší čas a nehrozí, že vám ho na druhý den propustí.

Krásný den,

Kejsí

#Nutričníspecialista #Nutričníterapeut #Nemocnice #Prácenutričníhoterapeuta

Nejnovější příspěvky

© by Kateřina Čamková, Mgr.