Jarní detox

Jedna moje kamarádka jednou došla a zeptala se: "Co si myslíš o detoxu? Já mám teď takový čajíčky. Jako pos**u se z nich, to jo. Ale že bych byla nějaká pročištěná od všech těch zplodin a toxinů, tomu nevěřím. A mimochodem... stály dost peněz.”

Jarní očistné kůry

Detoxikace organismu je nazývaná různě - detoxikační dieta, očista, detox, očistná kůra. O co jde? O zbavení organismu všech toxinů a zplodin, které se přes podzim a zimu "nastřádaly" v našem těle. Některé slibují očištění konkrétních orgánů, jiné Vás pročistí od hlavy až k patě. Co se za nimi ale skrývá? Často jsou to velice striktní, nízkoenergetické diety, které mají velice omezený výběr povolených potravin nebo jsou to různé doplňky stravy. Každá takováto metoda Vás “zaručeně” zbaví všech těch “toxinů” v těle. A tady je první kámen úrazu. 1) Když chci něco “čistit”, musím znát mechanismus. To znamená, jak danou látku dostanu pryč/ven/z povrchu. 2) “Nevyčistím” všechno jednou věcí, protože látky mají různé vlastnosti (např. základní rozpustnost ve vodě či v tuku). A dle těch vlastností mají různé cestičky, jak se dostat ven. To je asi tak, jak kdyby jste chtěli jarem umýt celou domácnost, všechny fleky na oblečení, podlahu, auto, sedačky v autě, okna apod.

Co jsou tedy ty "toxiny", kterých se zbavujeme?

Velice zajímavá otázka, na kterou neznám odpověď. Všechny látky (ať už ty "dobré" nebo "špatné"), které lidské tělo příjme, určitým způsobem zpracuje. Opravdu se všemi látkami se snaží něco vymyslet, přeměnit je (vzít si případně něco potřebné) a vyloučit pryč. Naše tělo je do určité míry velice citlivý organismus a už jen malé vychýlení od normálu (např. běžné pH krve je 7,35 - 7,45) dělá velké problémy. Uvedu příklad - dýchacími cestami přijímáme kyslík, ten se v mitochondrii v buňce zpracuje, získáme tedy energii. Mimo jiné i oxid uhličitý, který musí pryč (odpadní látka). Jednoduše ho vydýchneme ven přes dýchací cesty. Co by se stalo, kdyby se oxid uhličitý nemohl vydechnout ven? Začal by se hromadit, začal by měnit pH krve a tkání a my bychom za krátký čas zemřeli (kdyby nás neodvezli do nemocnice, kde by nám pomohli). "Toxinem" tedy může být úplně jakákoliv látka, záleží jen na množství. Lepší příklad bude alkohol. Z vlastních zkušeností víme, že určitá dávka nás dostane " do nálady", ale větší už může způsobit bezvědomí. Zkrátka malou dávku játra stíhají odbourávat, ale větší už ne. Alkohol se hromadí, narušuje vnitřní prostředí těla, což se projeví např. až tím bezvědomím. Takto je to tedy se všemi látkami. A tělo je metabolizuje (přeměňuje) okamžitě, nečeká na jaro nebo na detoxikační čaj. Je pravdou, že některých látek se tělo zbavuje dost obtížně, jsou to především perzistentní látky (dlouhodobě setrvávající v prostředí). Příkladem může být již zakázané DDT (hubič hmyzu), PCB (přídavky do barev, laků,...) aj.

Čím se tělo detoxikuje?

Játry, plícemi a ledvinami. Stále - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Jak ty detoxikační pilulky, čaje a očisty, fungují?

Z výše uvedeného tušíte, že mixem všeho možného neodstraníte všechno. Museli byste zvolit jednu konkrétní látku (detoxikační přípravek) a chtít odstranit konkrétní "toxin". Na takovýhle postup by ale bylo hodně málo času, protože kdyby se v těle něco hromadilo, poznáte to hned. Jak to, že se ale lidé po "detoxech" cítí tak úžasně? Detoxikační kůry (třeba formou koktejlů) razantně změní váš energetický příjem (nepřejídáte se). Máte režim v přísunu živin. Nepijete alkohol. Nejíte smažené, přesolené a super tučné potraviny. Pravděpodobně hubnete. Komu by se neulevilo? Takto se nám uleví i při normálním nebo více zdravějším přístupu k výběru potravin, které jíme. Existují i dost extrémní "detoxy", kdy držíte několikadenní půst a přijímáte pouze nějaký mix prazvláštních potravin (olej+sůl+zázvor+...). Trávicím traktem pak vylučujete dost nespecifický a neznámý obsah, který právě daný "detox" označuje za kýžené zbavení se toxinů. Z čeho ten obsah asi tak bude? Že by z vás střeva vycucli jen ty "škodliviny", nechali prospěšní látky a poslaly to ven? To asi ne, že...

Pozor na specifické skupiny obyvatel

Myslím tím seniory, děti, těhotné ženy, sportovce i nějaký čas marodící dospělé lidi. Několik dní hladovění, či nedostatečného přísunu živin může udělat více škody, než užitku. A nemusíme chodit daleko - dehydratace, ztráta svaloviny.

Detoxikaci ano či ne?

Ano, pokud chcete utratit peníze a myslíte si, že týdenní očistná kůra vás zachrání před nezdravým způsobem života, který vedete celý zbytek roku. Jestli jste ale zodpovědní ke svému zdraví a vedete zdravý způsob života po celý rok a “očistu” nepotřebujete. Maximálně ji lze využít (nějakou neextrémní formu "detoxu") jako takový startovací bod, psychicky restart, berličku, pro odstartování redukční diety při nadváze či obezitě. Ale očistí vás vaše játra a ledviny, don´t forget it!

"Urychlovače" metabolismu

Existují určité potraviny nebo bylinky, které napomáhají tělu metabolizovat (přeměňovat) látky. Docela známý je třeba grapefruit, ostropestřec, zázvor, ... Jsou to ale dvousečné zbraně. Některé zrychlují a jiné zpomalují metabolické funkce těla. Můžeme je tedy mít v jídelníčku (jako doplňky stravy - v rozumné míře a ideálně jeden druh) pro "posílení" organismu v rámci pestrosti stravy, ale musíme si uvědomit, že můžou právě zrychlit nebo zpomalit metabolismus. Z toho důvodu pak třeba nebudou fungovat léčiva (budou se moc rychle odbourávat či se nedostanou do podoby účinné látky).

Jarní (ne)detoxikační pozdrav posílá

Kejsí

Zdroje:

[1] Detoxes: an undefined scam. Examine.com [online]. 26. duben 2016 [vid. 2018-03-24]. Dostupné z: https://examine.com/nutrition/detoxes-an-undefined-scam/

[2] Nutriční toxikologie - zápisky a postřehy z hodin na LF

#Detox #Jarnídetoxikace #Očista #Očistnákůra #Zdravástrava #KateřinaČamková

Nejnovější příspěvky

© by Kateřina Čamková, Mgr.